Szanowni Państwo,
Gmina Chodel jest malowniczo położona wśród pagórkowatego terenu schodzącego kotliną ku stolicy Gminy do Chodla. Ten piękny teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych, unikatowej faunie i florze, jest objęty specjalną ochroną – Chodelskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Nie ma u nas dużego przemysłu, a cisza i specyficzny mikroklimat sprzyjają wypoczynkowi.
Nasza Gmina słynie z upraw sadowniczych i ogrodniczych w szczególności malin o wyjątkowym aromacie i smaku. Kultura rolna nakierowana na tego typu uprawy sięga początku XX w. gdy w folwarkach dworskich, zdobywano liczne nagrody za najlepsze odmiany. Potrzeba powrotu do tradycji kulinarnych sprawia, że nasz teren jest tym bardziej atrakcyjny, a liczne Koła Gospodyń Wiejskich z naszego terenu wiodą prym w wykorzystywaniu ich potencjału.
Staramy się rozwijać gminę wielotorowo, by zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki do egzystencji. Dbamy o pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych dla naszej gminy zarówno z budżetu krajowego jak i Unii Europejskiej. Trudne czasy, z jakimi przyszło nam się zmierzyć sprawiają, że na powrót musimy stać się w jak największym stopniu samowystarczalni i jest to dla nas priorytet. W myśl zrównoważonego rozwoju oraz inwestycji proekologicznych zmieniamy oblicze Gminy by stała się nowoczesną i dostosowaną do potrzeb mieszkańców.
Państwa zaś zapraszamy do odwiedzania Naszej Gminy i skorzystanie z jej szerokiej oferty wypoczynkowej. Jeśli chcecie spędzić wolny czas z dala od pośpiechu dnia codziennego, w czystym środowisku oraz w bliskim kontakcie z naturą musicie koniecznie odwiedzić naszą gminę.
Gmina Chodel położona jest w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej. Przez teren gminy przebiega rzeka o górskim charakterze – Chodelka – o długości 49,3 km, która jest prawym dopływem Wisły. Odcinek rzeki biegnący przez teren gminy uważany jest za najcenniejszy, zarówno bowiem rzeka jak i jej dolina zachowały niemal naturalny charakter i mają wartość godną szczególnej ochrony. Herb Gminy przedstawia raka, który jest wskaźnikiem czystości wody.
W samej miejscowości Chodel znajdują się dwa zalewy o łącznej powierzchni 14 hektarów, urokliwie umiejscowione pomiędzy lasami. Przyciągają one amatorów wielu aktywności, począwszy od wędkarzy oraz spacerowiczów korzystających ze ścieżek turystycznych, a także wielbicieli pływania i rowerków wodnych, które w sezonie letnim są dostępne do wypożyczenia. W związku z dużą ilością stawów, na terenie gminy z powodzeniem funkcjonują gospodarstwa ukierunkowane na hodowlę karpia i pstrąga, natomiast w miejscowości Jeżów powstało łowisko przygotowane dla fanów spinningu oraz methodfederu. Z uwagi na bardzo urozmaicony malowniczy charakter gminy, sosnowe zagajniki, łąki, torfowiska, a także rzadką roślinność oraz niezwykle rzadkie gatunki ptaków część gminy Chodel należy do Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Gmina Chodel ma również bardzo rozwiniętą bazę agroturystyczną. W ofercie znajduje się możliwość wypoczynku na skraju lasu w okolicy zalewu, a także w gospodarstwie ukierunkowanym na naukę jazdy konno, z możliwością spróbowania swoich sił w pracowni rzeźbiarskiej oraz stolarni. Gmina Chodel przyciąga miłośników pieszych wędrówek, między innymi do malowniczo położonych ruin kościoła Matki Bożej Loretańskiej zachwycających swoim niezwykłym położeniem na wyspie otoczonej stawami.
Nad zabudową Chodla wspaniale góruje potężna 35-metrowa wieża zabytkowego kościoła pw. Trójcy Świętej i Narodzenia NMP, który jest jedną z najbardziej oryginalnych budowli sakralnych w skali całego kraju. W muzeum przykościelnym można podziwiać np. szaty liturgiczne – ornaty i dalmatykę z XVI w.
W muzeum w Siewalce możemy oglądać dwie duże ekspozycje historyczne: Izbę Pamięci Szkolnictwa Wiejskiego oraz Izbę Pamięci Wsi. Dodatkowo teren gminy historycznie związany jest z postaciami ks. P. Ściegiennego oraz majora „Zapory” H. Dekutowskiego. Z parafii Chodel pochodzą także przodkowie Karola Wojtyły –Jana Pawła II, ze strony matki.
Gmina Chodel słynie z ogrodnictwa oraz sadownictwa. Prym wiedzie tu uprawa malin – te słodkie skąpane w słońcu owoce królują na plantacjach rolników, które są atutem i potęgą naszej gminy. Swoją działalność prowadzą tutaj również gospodarstwa ogrodnicze, wyspecjalizowane w szklarnictwie, uprawiające pomidory oraz ogórki, a także pieczarkarnie, zaopatrujące zarówno polskich, jak i zagranicznych odbiorców.
Atutem gminy Chodel jest również wysoka dbałość władz o infrastrukturę, która sprawia, że życie jej mieszkańców staje się łatwiejsze, bardziej różnorodne i każdy z nich znajdzie tu wszystko, czego potrzebuje w codziennym życiu. Są to m. in.: rozbudowana baza dydaktyczna przedszkoli i szkół podstawowych, Gminny Ośrodek Kultury, prężnie funkcjonujący Dzienny Dom Senior+, sekcja Karate Kyokushin osiągająca międzynarodowe sukcesy, place zabaw oraz boiska sportowe.
Nasza Gmina to przede wszystkim mieszkańcy, wspieramy tych aktywnie działających i zrzeszonych w KGW i OSP. Tych pierwszych jest na naszym terenie 13 – większość ma swoja siedzibę w budynkach OSP stąd też staramy się im pomagać w doposażeniu i dostosowaniu lokali do ich działalności. Ochotniczych Straży Pożarnych jest 11 z czego od 2019 r. pomogliśmy w dofinansowaniu zakupu samochodów pożarniczych trzem jednostkom. Modernizacja sieci dróg wraz z chodnikami i oświetleniem ulicznym, to kolejny aspekt, dzięki któremu dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców. W tych działaniach mieszczą się także modernizacja przestarzałej sieci wodociągowej oraz przebudowa istniejącej oczyszczalni ścieków. W 2020r. weszliśmy w projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli na ponad 6,5 mln zł, dzięki któremu poprawiono warunki w 6 budynkach gminnych. Staramy się także pozyskiwać środki unijne, aby pomóc mieszkańcom skorzystać z różnego typu dofinansowań np. do instalacji solarnych, przydomowych oczyszczalni ścieków czy paneli fotowoltaicznych.
Zapraszamy serdecznie do Gminy Chodel