Muzeum

Muzeum Parafialne w kościele pw. Trójcy Świętej i Narodzenia NMP w Chodlu

Muzeum założone przez Proboszcza chodelskiej parafii ks. Ryszarda Sowę. Ekspozycję stanowią m.in. zabytkowe eksponaty wyposażenia kościoła, szaty liturgiczne, księgi metrykalne, a także bęben należący najprawdopodobniej do Jana Sobieskiego. Muzeum jest otwierane na życzenie turystów.

Dane teleadresowe: 24-350 Chodel, ul. Kościelna 3, tel. 81/ 829 10 19.

Kościół pw. Trójcy Świętej i Narodzenia NMP w Chodlu
Kościół pw. Trójcy Świętej i Narodzenia NMP w Chodlu

    Muzeum w Siewalce

    Muzeum w Siewalce (gm. Chodel) tworzą dwie duże ekspozycje. Jedna to Izba Pamięci Szkolnictwa Wiejskiego, druga – Izba Pamięci Wsi. Obie urządzone zostały w odremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej.

    Izbę Pamięci Szkolnictwa Wiejskiego tworzą trzy sale szkolne. – Są to sale z lat 1918-1945, druga z lat 1950-1975, a trzecia z lat 1980-1990. W każdej zobaczyć można starodawne wyposażenie i pomoce naukowe. W sumie ponad 200 eksponatów. Najstarsze pochodzą ze szkół w Ratoszynie II i Godowie. – W obiekcie zgromadzono m.in.: stare ławki szkolne, krzesełka i biurka nauczycieli. Ale w muzeum w Siewalce są nie tylko szkolne meble. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z okresu międzywojennego dzienniki i plany lekcji oraz świadectwa szkolne, które drukowane były jeszcze w okresie zaborów. Są też stare łyżwy, narty i pianino ze szkoły w Osinach.

    sala szkolna z lat 1980-1990
    Sala szkolna z lat 1980-1990

    Gabinet dyrektora
    Gabinet dyrektora

    Kolejne trzy pomieszczenia i korytarz zajmuje Izba Pamięci Wsi. W niej urzędnicy zgromadzili sprzęty rolnicze gospodarstwa domowego od okolicznych mieszkańców. Dla zwiedzających została przygotowana „Izba sołtysa”, „Stodoła i podwórze” oraz „Pole i warsztat”.

    Ekspozycja „Izba sołtysa" - sprzęt i narzędzia używane dawniej w domostwach
    Ekspozycja „Izba sołtysa” – sprzęt i narzędzia używane dawniej w domostwach
    Ekspozycja „Stodoła i podwórze” - sprzęt i narzędzia używane dawniej przez
    Ekspozycja „Stodoła i podwórze” – sprzęt i narzędzia używane dawniej przez chłopów
    Ekspozycja "Pole i warsztat" - sprzęt i narzędzia używane dawniej przez chłopó
    Ekspozycja „Pole i warsztat” – sprzęt i narzędzia używane dawniej przez chłopów

    Mini Muzeum Narzędzi Stolarskich w Gospodarstwie Agroturystycznym „Kończynka”

    Muzeum założone przez Państwo Alinę i Dariusza Gasińskich, głównie z myślą o wczasowiczach zakwaterowanych w „Kończynce”. Właściciele gospodarstwa oferują ponadto organizacje lekcji strzelania z łuków sportowych oraz organizację zajęć rzeźbiarskich.

    Dane teleadresowe: strona internetowa: http://www.koniczynka.net/