OGŁOSZENIE Wójta Gminy Chodel z dnia 27 listopada 2024 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu uchwały Rady Gminy Chodel w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Gminie Chodel

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Gmina Chodel przystąpiła do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji na lata 2024-2030!

Najważniejsze rzeczy dotyczące rewitalizacji:

1. Zasady oraz tryb przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji określa ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. W oparciu o zapisy ustawy jest przygotowywany i wdrażany Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Chodel na lata 2024-2030.

2. REWITALIZACJA stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.

3. INTERESARIUSZE procesu rewitalizacji to: mieszkańcy, właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości, zarządcy nieruchomościami (m.in. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y), firmy, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, władze lokalne i jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego.

4. PARTYCYPACJA SPOŁECZNA ma bardzo istotne znaczenie w przygotowywaniu i wdrażaniu programu rewitalizacji. Spotkania, warsztaty, czy badania ankietowe mają na celu poznanie potrzeb interesariuszy, inicjowanie wspólnych działań, wypracowywanie konsensusu oraz wspólną pracę nad dokumentem Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Chodel na lata 2024-2030.

5. OBSZAR ZDEGRADOWANY I OBSZAR REWITALIZACJI:

  • OBSZAR ZDEGRADOWANY to obszar w którym na podstawie diagnozy stwierdzono stan kryzysowy w pierwszej kolejności ze względu na koncentrację negatywnych zjawisk społecznych, które często współistnieją z problemami gospodarczymi, środowiskowymi, przestrzenno-funkcjonalnymi i technicznymi. Obszar zdegradowany może być podzielony na podobszary, w tym podobszary nieposiadające ze sobą wspólnych granic.
  • OBSZAR REWITALIZACJI to obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację. Obszar rewitalizacji nie może być większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy. Obszar rewitalizacji może być podzielony na podobszary, w tym podobszary nieposiadające ze sobą wspólnych granic.

6. GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI (GPR) przygotowuje się dla wyznaczonego obszaru rewitalizacji. W GPR określa się m.in.: cele rewitalizacji, przedsięwzięcia rewitalizacyjne, narzędzia wspierające proces rewitalizacji, szacunkowe ramy finansowe oraz źródła finansowania, sposoby monitorowania i oceny programu rewitalizacji.

  • GPR jest dokumentem spójnymi z innymi dokumentami strategicznymi, planistycznymi i operacyjnymi w gminie.
  • GPR umożliwia wykorzystanie instrumentów rewitalizacji zapisanych w ustawie o rewitalizacji.
  • GPR umożliwia interesariuszom ubieganie się o zewnętrzne źródła finansowania projektów, w szczególności krajowe środki publiczne oraz środki Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym etapie, jakim są konsultacje obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Poniżej załączamy dokumenty niezbędne do przeprowadzenia procesu konsultacji społecznych.

Ogłoszenie Wójta Gminy Chodel-1

Ogłoszenie z 27.11.2024 r.

Załącznik nr 1 Projekt uchwały Rady Gminy Chodel

Załącznik do Projektu Uchwały Rady Gminy Chodel- mapa_obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacja

Załącznik nr 2 Raport diagnostyczny służący wyznaczeniu obszaru rewitalizacji

Załącznik nr 3 Formularz do konsultacji

Załącznik nr 4 Ankieta konsultacyjna

Ankieta do wypełnienia online