Dystrybucja tabletek jodku potasu – punkty wydawania

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do Gminy Chodel trafiły tabletki zawierające jodek potasu.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili nie występuje żadne zagrożenie, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Aktualnie nie ma jednak podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu.

Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Uwaga! Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Poniżej publikujemy listę 14 punktów na terenie Gminy Chodel, które w razie uruchomienia procedury, stanowić będą siatkę dystrybucji tabletek jodku potasu.